A block of mass m = 4.4 kg, moving on frictionless surface with a speed v i = 9.
ID: 2279173 • Letter: A
Question
A block of mass m = 4.4 kg, moving on frictionless surface with a speed vi = 9.2 m/s makes a perfectly elastic collision with a block of mass M at rest. After the collision, the 4.4 kg block recoils with a speed of vf = 2.5 m/s. In the figure, the mass M is closest to:A) 21 kg B) 5.6 kg C) 7.7 kg D) 12 kg E) 4.4 kg A block of mass m = 4.4 kg, moving on frictionless surface with a speed vi = 9.2 m/s makes a perfectly elastic collision with a block of mass M at rest. After the collision, the 4.4 kg block recoils with a speed of vf = 2.5 m/s. In the figure, the mass M is closest to:
Explanation / Answer
Ek1+Ek2 = Ek1'+Ek2'
m1(v1)^2+m2(v2)^2 = m1(v1')^2+m2(v2')^2
4.4*9.2^2 + 0 = 4.4*2.5^2 + m2(v2')^2
now you have two equations with two unknowns.
7.68kg. is answer... so C) 7.7 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.