A block of mass m = 39 kg is slid over a horizontal frictionlesssurface at some
ID: 1764842 • Letter: A
Question
A block of mass m = 39 kg is slid over a horizontal frictionlesssurface at some constant velocity. It then encounters a inclinedplane which has a coefficient of kinetic friction of 0.39. Theinclination angle for the incline is x = 34.6 degrees and theheight of the incline is h = 23.8 meters above its base. If themagnitude of the velocity at the top of incline is 34 m/s for theblock, what was the magnitude of its velocity at the bottom of theincline in m/s?The image can be found at the link below.
http://i234.photobucket.com/albums/ee269/yankeekd25/ramplauch.gif
Explanation / Answer
let the speed at bottom be vi, vf = 34m/s, let acceleration be a, we have: -mgcos(34.6) - mgsin(34.6) = ma a = -g(cos(34.6)*0.39+sin(34.6)) = -8.70m/s2 s = h/sin(34.6) = 41.9 m since vf2 - vi2 =2as you can get vi = [vf2-2as] = 43.42 m/s s = h/sin(34.6) = 41.9 m since vf2 - vi2 =2as you can get vi = [vf2-2as] = 43.42 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.