A physics professor did daredevil stunts in his spare time. His last stunt was a
ID: 1394040 • Letter: A
Question
A physics professor did daredevil stunts in his spare time. His last stunt was an attempt to jump across a river on a motorcycle (the figure (Figure 1) ). The takeoff ramp was inclined at 53.0 ?, the river was 40.0 m wide, and the far bank was 15.0 m lower than the top of the ramp. The river itself was 100 m below the ramp. You can ignore air resistance.
Figure 1
I found the answer for part A (What should his speed have been at the top of the ramp to have just made it to the edge of the far bank?) = 17.8 m/s
I need help answering part B
If his speed was only half the value found in A, where did he land?
Explanation / Answer
B)
speed at top point, vo = 17.8/2 = 8.9 m/s
vox = 8.9*cos(53) = 5.36 m/s
voy = 8.9*sin(53) = 7.1 m/s
let t is the time taken to fall down
now Apply,
-h = voy*t - 0.5*g*t^2
-100 = 7.1*t - 4.9*t^2
4.9*t^2 - 7.1*t - 100 = 0
on sloving the above equation
we get, t = 5.3 s
so, distance treavelled in this time in horizonatl direction,
x = vox*t
= 5.36*5.3
= 28.4 m <<<<<<<<<<-------Answer
so he lands 28 m from the first bank.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.