Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.90 m/s. It st

ID: 1578463 • Letter: A

Question

A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.90 m/s. It strikes the floor after a time of 0.470 s. Ignore air resistance. A) Find the height of the table top above the floor. B) Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor. C) Find the magnitude of the horizontal component of the book's velocity just before the book reaches the floor. D) Find the magnitude of the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor. E) Find the magnitude of the book's velocity just before the book reaches the floor. F) Find the direction of the book's velocity just before the book reaches the floor. G) Draw the correct xt graph for the motion. H) Draw the correct yt graph for the motion. I) Draw the correct Vot graph for the motion. J) Draw the correct Vyt graph for the motion.

Explanation / Answer

(A) it flies horizontall from table.

so initial vertial velocity, v0y = 0

yf - yi = v0y t + ay t^2 /2

0 - h = 0 - 9.8(0.470^2) / 2

h = 1.08 m

(B) x = 1.90 x 0.470 = 0.89 m


(C) vx = v0x = 1.90 m/s


(D) vy = v0y - ay t = 0 - 9.8x0.470

vy = - 4.61 m/s


(E) v = sqrt(vx^2 + vy^2) = 5 m/s


(F) tan^-1(vy / vx) = - 67.6 deg

hence 67.6 deg below the horizontal.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote