A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.60 m/s . It s
ID: 1588475 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.60 m/s . It strikes the floor after a time of 0.410 s . Ignore air resistance.
Part A
Find the height of the table top above the floor.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part B
Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the magnitude of the horizontal component of the book's velocity just before the book reaches the floor.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Find the magnitude of the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
Find the magnitude of the book's velocity just before the book reaches the floor.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part F
Find the direction of the book's velocity just before the book reaches the floor.
SubmitMy AnswersGive Up
h =Explanation / Answer
A)
along vertical voy = 0
acceleration ay = -g
time t =0.41 s
y =voy*t + 0.5*g*t^2
-h = 0 - 0.5*9.8*0.41^2
h = 0.824 m
B)
X = vox*t = 1.6*0.41 = 0.656 m
C)
along horizantal ax = 0
vx = vox + ax*t
vx = vox = 1.6 m/s
(d)
vy = voy + ay*t
vy = 0 - 9.8*0.41 = -4.018 m/s
magnitude vy = 4.018 m/s
(e)
v = sqrt(vx^2+vy62) = sqrt(1.6^2 + 4.018^2) = 4.32 m/s
(f)
direction = tan^-1(vy/vx) = 68.3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.