10 A projectile is fired in such a way that its horizontal range is equal to thr
ID: 1393973 • Letter: 1
Question
10 A projectile is fired in such a way that its horizontal range is equal to three times its maximum height. What is the angle of projection? Give your answer to three sig nificant figures. A ball is tossed from an upperstory window of a build. ing. The ball is Riven an initial velocity of 8.00 m/satan angle of 20.0" below the horizontal. It strikes the ground 3.00 Slater (a) How far horizontally from the base of the building does the ball strike the ground? (b) Find the height from which the ball was thrown. (c) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m below the level of launching? 14, A 175 kg ball on the end of a string is revolving uniformly in a horizontal circle of radius 0.500 m. The ball makes 2.00 revolutions in a second. (a) Determine the speed of the ball. (b) Determine the ball's centripetal acceleration.Explanation / Answer
10) Range = u^2 sin(2 theta) / g
maximum height = u^2 sin^2(theta) / 2g
Given that
Range = 3 x Max Height
u^2 sin(2 theta) / g = 3 x u^2 sin^2(theta) / 2g
4 cos(theta) = 3 sin(theta)
tan(theta) = 4/3
theta = arctan(4/3) = 53.1 degrees
Angle of projection = 53.1 degrees
13) u = 8 m/s
theta = 20 degrees
Horizontal distance travlled = u cos(theta) t = 8 * cos(20 degrees) * 3 = 22.55 m
H = u sin(theta) t + 0.5 g t^2
H = 8 * sin(20 degrees) * 3 + ( 0.5 * 9.81 * 3 * 3 ) = 52.35 m
Height = 52.35 m
10 = 8 *sin(20 degrees) * t + 0.5 * 9.81 * t^2
Solving above equation we get t = 1.17 s
Time taken = 1.17 s
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14) speed of ball = v = w r = ( 2 * pi ) * 0.5 = 3.14 m/s
centripetal acceleration = v^2 / r = 3.14^2 / 0.5 = 19.74 m/s2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.