10 . A polarized light is incident on several polarizing disks whose planes are
ID: 1401185 • Letter: 1
Question
10. A polarized light is incident on several polarizing disks whose planes are parallel and centred on common axis. Suppose that the transmission axis of the first polarizer is rotated 18° relative to the axis of polarization of the incident light, and that the transmission axis of each additional analyzer is rotated 18° relative to the transmission axis of the previous one. What is the maximum number of polarizer needed (whole number), so the transmitted light through all polarizing sheets has an intensity that is equal at least 5% that striking the first polarizer?
Explanation / Answer
here,
let the intensity of light striking the first polarizer be I0
the angle between the polarizer's axis, theta = 18 degree
final intensity of light is If = 0.05 * I0
let the number of polarizer be n
Intensity = I0 * cos^(theta)
therefore,
If = I0 * (cos^2(18))^n
0.05 * I0 = I0 (cos^2(18))^n
n = 29.85
n = 29
maximum number of polarizer needed are 29
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.