You pick up a board of length 2.00 m and mass 10.00 kg. To do this, you exert a
ID: 1393679 • Letter: Y
Question
You pick up a board of length 2.00 m and mass 10.00 kg. To do this, you exert a force upward with your left hand a distance LL=0.520 m from the end of the board as shown, and you need to exert a force with your right hand a distance LR=0.234 m from the end of the board. Assume the board to be in static equilibrium and that the board is symmetrical with the mass evenly distributed.
1. What force does the right hand need to exert to keep the board in static equilibrium? (you need to get both the magnitude and the direction)
Magnitude:
Upward
Downward
2. What is the magnitude of the force that the left hand needs to exert to keep the board in static equilibrium?
Explanation / Answer
1) to keep the board in static equilibrium the Right had force should act downward.
to keep the board in equilibrium, net force and net torque should be zero on baord.
Net torque about center of mass = 0
FR*(1 - LR) - FL*(1 - LL) = 0
FR*(1 - 0.234) - FL*(1 - 0.52) = 0
FR = 0.627*FL
==> FL = 1.596*FR
Fnety = 0
FL - FR - m*g = 0
1.596*FR - FR = m*g
0.596*FR = m*g
==> FR = m*g/0.596
= 10*9.8/0.596
= 164.4 N (downward) <<<<<<<----------Answer
2) FL = 1.596*FR
= 1.596*164.4
= 262.4 N <<<<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.