You perform a combustion analysis on a 200 mg sample of a substance that contain
ID: 1072236 • Letter: Y
Question
You perform a combustion analysis on a 200 mg sample of a substance that contains C, H, and O and you find that 500 mg CO2 are produced along with 306 mg H20. If the substance contains only C, H, O, what is the empirical formula? A compound used in the manufacture of Saran is 24.7% H, and 73.2% Cl by mass. The storage of 4 g of the compound in a 700-mL vessel at 0 Degrees Celsius results in a pressure of 2.5 atm. What is the molecular formula of the compound: An expanding gas absorbs 2.0 kj of heat. If it's internal energy increases by 2.5 kj What quantity of work is involved? Estimate the change in H for the processExplanation / Answer
4) the combustion equation for Carbon is
C(s) + O2 --> CO2(g)
so here 44grams of CO2 is produced from 12 grams of carbon
So 500mg will be produced from = 12 X 500/ 44 mg of carbon = 136.36 mg of carbon
Moles of carbon present = mass / Mol wt = 136.36 / 12 = 11.36millimoles
Similarly combustion equation for hydrogen is
H2(g) + 0.5O2(g) --> H2O(l)
so here 18 grams of water is produced from 2 grams of Hydrogen
so 306 mg of water will be produced from = 2 X306 / 18 mg of hydrogen = 34mg of hydrogen
Moles of hydrogen present = 34millimoles
so amount of oxygen = 200- (34 + 136.36) = 29.64mg
Moles of oxygen present = 29.64 / 16 = 1.85 millimoles
Emperical formula = C6H18O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.