You perform a combustion analysis on a 255 mg sample of a substance that contain
ID: 514617 • Letter: Y
Question
You perform a combustion analysis on a 255 mg sample of a substance that contains only C, H, and O, and you find that 561 mg of CO_2 is produced, along with 306 mg of H_2O. a. If the substance contains only C, H, and O, what is the empirical formula? b. If the molar mass of the compound is 180g/mol, what is the molecular formula of the compound? Potassium superoxide, KO2, is employed in a self-breathing apparatus used by emergency personnel as a source of oxygen. The reaction is: 4KO_2 (s) + H_2O (l) a 4KOH (s) + 2O_2 (g) If a self-contained breathing apparatus is charged with 750 g of KO_2 and then is used to produce 188 g of oxygen, was all of the KO_2 consumed in this reaction? If the KO_2 wasn't all consumed, how much is left over and what mass of additional O_2 could be produced?Explanation / Answer
Question 1.
m = 255 mg = 0.255 g of sample
m = 0.561 g of CO2
m = 0.306 g of H2O
a)
find empirical formula
first, calculate moles:
mol of CO2 = mass/MW = 561/44 = 12.75 mmol
mol of H2O = mass/MW = 306/18 = 17 mmol
mol of H = 2*17 = 34 mmol
therefore
mmol of C = 12.75; mass of C = 12.75*12 = 153 mg
mmol of H = 34; mass of H = 34*1 = 34 mg
mass of O = (255) - (153 + 34) = 68 mg of O
mol = mass/MW = 68/16 = 4.25 mmol
ratio:
C:O = 12.75/4.25 = 3
H:C = 34/12.75 = 2.666
H:O = 34/4.25 = 8
Assume, 1 Oxygen, so C = 3, H = 8
empirical formula is C3H8O
b)
if MW = 180 g/mol
MW empirical = 12*3 + 8*1 + 16 = 60
rati = 180/60 = 3
then
C3H8O --> C9H24O3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.