A wire loop of area 150cm^2 lies on a horizontal table top. An electromagnet pro
ID: 1391569 • Letter: A
Question
A wire loop of area 150cm^2 lies on a horizontal table top. An electromagnet produces a magnetic field of .260T directed straight up through the loop. Over a period of .40s, the field is reduced to 0.060T. A) find the magnitude of the induced emf in the loop during the .40s interval. B) CW or CCW? A wire loop of area 150cm^2 lies on a horizontal table top. An electromagnet produces a magnetic field of .260T directed straight up through the loop. Over a period of .40s, the field is reduced to 0.060T. A) find the magnitude of the induced emf in the loop during the .40s interval. B) CW or CCW? A) find the magnitude of the induced emf in the loop during the .40s interval. B) CW or CCW?Explanation / Answer
a)
here
the field decrease at the rate of
dB / dt = (0.060 - 0.260 ) / 0.40
dB / dt = -0.5 T /s
the -ve sign show the decreasing rate of the field
then
area = 0.015 m^2
by using the formula
induced emf = N*A *cos(theta ) * dB / dt
induced emf = 1 * 0.015 * cos( 0 degree) * 0.5
induced emf = 0.0075 * 1000 = 7.5 mV
so the induced emf is 7.5 * 10^-3 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.