It is known that E-M waves, including light, exert a \'\'radiative\'\' pressure
ID: 1391355 • Letter: I
Question
It is known that E-M waves, including light, exert a ''radiative'' pressure p=I/c on a non-reflective surface. Assuming that the Sun radiates with an intensity of 1386 W/ m^2 near Earth (149 million kilometers from the center of the Sun), what is its intensity in the vicinity of Mars's orbit, which has an average radius of 230 million kilometers? (Ans.: 582 W/m^2 ) A 10,000 kg spacecraft located near Mars has a square ''solar sail'' of side L. What should be the value of L for the radiative force to cancel the Sun's gravitational pull?Explanation / Answer
intensity at earth = Iearth = 1386 W/m2
intensity at mars = Imars
distance of earth = rearth = 149 millon km
distance of mars = rmars = 230 millon km
Using the formula ::
Iearth/Imars = rmars2 / rearth2
(1386)/Imars = (230)2 / (149)2
Imars = 582 W/m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.