A 2.50kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.110m . Pa
ID: 1390645 • Letter: A
Question
A 2.50kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.110m .
Part A
What constant torque will bring it from rest to an angular speed of 1700rev/min in 2.40s ?
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
Through what angle has it turned during that time?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Use equation W=?z(?2??1)=?z?? to calculate the work done by the torque.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the grinding wheel's kinetic energy when it is rotating at 1700rev/min ?
SubmitMy AnswersGive Up
A 2.50kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.110m .
Part A
What constant torque will bring it from rest to an angular speed of 1700rev/min in 2.40s ?
? = N?mSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
Through what angle has it turned during that time?
? = radSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Use equation W=?z(?2??1)=?z?? to calculate the work done by the torque.
W = JSubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the grinding wheel's kinetic energy when it is rotating at 1700rev/min ?
K = JSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
m=2.5 kg
r=0.11m
moment of inertia I=m*r^2/2
=2.5*0.11^2/2
=0.015125 kg.m^2
=15.125*10^-3 kg.m^2
A)
Torque T=I*alpa
here,
alpa=w/t
=(1700*2pi/60)/2.4
=74.14 rad/sec^2
now,
T=I*alpa
=15.125*10^-3*(74.14)
=1.121 N.m
B)
theta=1/2*alpa*t^2
=1/2*(74.14)*2.4^2
= 213 rad
=33.92 rev
C)
w=T*theta
=1.121*213
=248.77 J
D)
W=1/2*I*w^2
=1/2*(15.125*10^-3)*(74.14)^2
=41.57 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.