Unpolarized light of intensity 16.0 W/m2 passes through 3 polarizing filters. Th
ID: 1388004 • Letter: U
Question
Unpolarized light of intensity 16.0 W/m2 passes through 3 polarizing filters. The second polarizer is rotated 35.0 degrees with respect to the first one and the third polarizer is rotated 58.0 degrees with respect to the second. Find the intensity of the light that comes through the third polarizer Unpolarized light of intensity 16.0 W/m2 passes through 3 polarizing filters. The second polarizer is rotated 35.0 degrees with respect to the first one and the third polarizer is rotated 58.0 degrees with respect to the second. Find the intensity of the light that comes through the third polarizerExplanation / Answer
given , Io = 16 w/m^2
Intensity thrugh first polarizer, I1 = Io/2
= 16/2
= 8 W/m^2
now Use Malus law,
Intensity through second polarizer, I2 = I1*cos^2(35)
= 8*cos^2(35)
= 5.37 W/m^2
Intensity through third polarizer, I3 = I3*cos^2(58)
= 5.37*cos^2(58)
= 1.5 W/m^2 <<<<<<<<<<<<<-------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.