The light ray shown in the figure makes an angle of 24.0 degree with the normal
ID: 1386261 • Letter: T
Question
The light ray shown in the figure makes an angle of 24.0 degree with the normal line at the boundary of linseed oil and water. Find the angle theta 1.. Note that n = 1.48 Find the angle theta 2. Answer in units of degree For an electromagnetic wave the direction of the vector gives the direction of A concave spherical mirror has a radius of curvature of 21.8 cm. The object distance is 33.7 cm. Find the magnitude of the image distance Answer in units of cm. The magnification produced by a converging lens id found to be 2.5 for an object placed 22 cm from the lens. What is the focal length of the lens? Answer in units of cm.Explanation / Answer
12)
Here , using snell's law
nair * sin(theta1) = n1 * sin(24)
1 * sin(theta1) = 1.48 * sin(24)
theta1 = 37 degree
angle theta1 is 37 degree
b)
Now again using snells law
1.48 * sin(24) = 1.33 * sin(theta2)
theta2 = 27 degree
the angle theta2 is 27 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.