The life times, Y in years of a certain brand of low-grade lightbulbs follow an
ID: 3338757 • Letter: T
Question
The life times, Y in years of a certain brand of low-grade lightbulbs follow an exponential distribution with a mean of 0.65 years. A tester makes random observations of the life times of this particular brand of lightbulbs and records them one by one as either a success if the life time exceeds 1 year, or as a failure otherwise.
Part a) Find the probability to 3 decimal places that the first success occurs in the fifth observation.
Part b) Find the probability to 3 decimal places of the second success occurring in the 8th observation given that the first success occurred in the 3rd observation.
Part c) Find the probability to 2 decimal places that the first success occurs in an odd-numbered observation. That is, the first success occurs in the 1st or 3rd or 5th or 7th (and so on) observation.
Explanation / Answer
probability of success =P(X>1) =e-1/0.65 =0.2147
a) probability that the first success occurs in the fifth observation =P(til 4th observation no success and on 5th observation success occurs)=(1-0.2147)4*0.2147 =0.082
b) probability of the second success occurring in the 8th observation given that the first success occurred in the 3rd observation
=P( next 4 observation from 4th to 7th no success and on 8th observation success occurs)
==(1-0.2147)4*0.2147 =0.082
c)
probability of success on odd numbered observation =P( success on 1st observation)+P( on first 2 trail no success and success on 3rd observation)+P(on first 4 trail no success and success on 5th observation)+..........
=0.2147+(1-0.2147)2*0.2147+(1-0.2147)4*0.2147+(1-0.2147)6*0.2147+..............
=0.2147/(1-(1-0.2147)2) =0.56
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.