Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The life times, Y in years of a certain brand of low-grade lightbulbs follow an

ID: 3240898 • Letter: T

Question

The life times, Y in years of a certain brand of low-grade lightbulbs follow an exponential distribution with a mean of 0.65 years. A tester makes random observations of the life times of this particular brand of lightbulbs and records them one by one as either a success if the life time exceeds 1 year, or as a failure otherwise. Find the probability to 3 decimal places that the first success occurs in the fifth observation. Find the probability to 3 decimal places of the second success occurring in the 8th observation given that the first success occurred in the 3rd observation. Find the probability to 2 decimal places that the first success occurs in an odd-numbered observation. That is, the first success occurs in the 1st or 3rd or 5th or 7th (and so on) observation.

Explanation / Answer

lambda = 1/0.65 = 1.5385


here x = 1Probability that bulb will last more than 1 year is given by, p = e^(-lambda * x)

p = e^(-1.5385)
p = 0.2147

(A) As the further process is binomial i.e. the tester is checking bulb one by one and the outcome is either the bulb will last for more not 1 year or not. This means it is yes or no type of outcome.

The probability that the first success occurs in the fifth observation = (1-p)^4 * p = (1 - 0.2147)^4 * 0.2147 = 0.0817

(B)
P(A|B) = P(A and B) / P(B)
Here P(B) is the probability that first success occurs in the 3rd observation.
P(A|B) is the required probability that the second success occurs in the 8th observation given that first success occurs in 3rd observation
P(A and B) is the probability that the first success occurs in 3rd observation and second success occurs in 8th observation.

P(B) = (1-p)^2 * p = (1 - 0.2147)^2 * 0.2147 = 0.1324

P(A and B) = (1-p)^2 * p * (1-p)^4 * p = (1 - 0.2147)^2 * 0.2147* (1 - 0.2147)^4 * 0.2147 = 0.0108

P(A|B) = 0.0108 / 0.1324 = 0.0815

(C)

sum of these probability will be equal to 0.5484 i.e. 0.54
8

Trial formula Probability 1 p 0.2147 3 (1-p)^2*p 0.13240465 5 (1-p)^4*p 0.08165343 7 (1-p)^6*p 0.05035535 9 (1-p)^8*p 0.03105395 11 (1-p)^10*p 0.01915085 13 (1-p)^12*p 0.01181025 15 (1-p)^14*p 0.00728334
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote