A thin uniform rod has a length of 0.460 m and is rotating in a circle on a fric
ID: 1383995 • Letter: A
Question
A thin uniform rod has a length of 0.460m and is rotating in a circle on a frictionless table. The axis of rotation is perpendicular to the length of the rod at one end and is stationary. The rod has an angular velocity of 0.42rad/s and a moment of inertia about the axis of 3.40 A thin uniform rod has a length of 0.460m and is rotating in a circle on a frictionless table. The axis of rotation is perpendicular to the length of the rod at one end and is stationary. The rod has an angular velocity of 0.42rad/s and a moment of inertia about the axis of 3.40Explanation / Answer
A)
here, for a rod ,
moment of inertia about an end is given as
I = ml^2/12
3.4 *10^-3 = m * 0.46^2/3
m = 0.0482 Kg
the mass of rod is 0.0482 Kg
B)
Now, for tangential speed , = 0.112
w = 0.112/.46 = 0.243 rad/s
Now, Using conservation of angular momentum
3.4 *10^-3 * 0.42 = 3.4 *10^-3 * 0.243 + m*0.112 * 0.46
solving for m
m = 0.0117 Kg
the mass of bug is 0.0117 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.