You have a resistor of resistance 180? , an inductor of inductance 0.400H , a ca
ID: 1378949 • Letter: Y
Question
You have a resistor of resistance 180? , an inductor of inductance 0.400H , a capacitor of capacitance 6.10?F and a voltage source that has a voltage amplitude of 31.0V and an angular frequency of 300rad/s . The resistor, inductor, capacitor, and voltage source are connected to form an L-R-C series circuit.
Part A
What is the impedance of the circuit?
Part B
What is the current amplitude?
Part C
What is the phase angle of the source voltage with respect to the current?
Part D
Does the source voltage lag or lead the current?
Part E
What is the voltage amplitude across the resistor?
Part F
What is the voltage amplitude across the inductor?
Part G
What is the voltage amplitudes across the capacitor?
Explanation / Answer
The impedance of the LCR circuit is given by
Z =Sqrt(R2+(wL-1/wC)2=
R =180ohm then R2 =32400ohm
wL =(300rad/s)(0.400) =72
1/wC =1/(300rad/s)(6.10*10-6F) =546.44
Then impedance is given by Z =Sqrt(1802+(72-546.44)2 =507.43ohms
The amplitude of current is given by
io =Eo/Z =31V/507.43 =0.0610A
The phase angle is given by tan@ =((wL-1/wC)/R) =(72-546.44)/180 =-2.635
@ = tan-1(-2.635) =-1.208degrees
When wL<1/wC , then @ will be negative i.e current leads the e.m.f
The voltage amplitude across the resistor is
Vo =IoR =(0.0610A)(180ohms) =10.98V =11V
The voltage amplitude across the inductor is given by
V0 =I0*XL =Io*wL =(0.0610)(72) =4.392V
The voltage amplitudes across the capacitor isgiven by
vo =Io(Xc) =Io*(1/wC) =(0.0610)(546.44)=33.33V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.