You have a resistor of resistance 200 , an inductor of inductance 0.410 H , a ca
ID: 1456058 • Letter: Y
Question
You have a resistor of resistance 200 , an inductor of inductance 0.410 H , a capacitor of capacitance 5.80 F and a voltage source that has a voltage amplitude of 26.0 V and an angular frequency of 300 rad/s . The resistor, inductor, capacitor, and voltage source are connected to form an L-R-C series circuit.
Part A
What is the impedance of the circuit?
Part B
What is the current amplitude?
Part C
What is the phase angle of the source voltage with respect to the current?
Part E
What is the voltage amplitude across the resistor?
Part F
What is the voltage amplitude across the inductor?
Part G
What is the voltage amplitudes across the capacitor?
Explanation / Answer
Impendece in RLC circuit is given by Z^2 = R^2+(XL-XC)^2
where XL = inductivereactance = WL = 2pifL = 300 * 0.410 = 123 ohms
Xc = capcacitve reactnace = 1/WC = 1/(2pifC) = 1/(300 *5.8*10^-6)
Xc = 574.7 ohms
so Z^2 = 200^2 + (574.7 - 123)^2
Z = 494 ohms
------------------------------
now current I = V/Z = 26/494 = 0.0526 Amps
-----------------------------
phase angle tan theta = (XL-Xc)/R = (123 - 494)/200
theta = -61.67 deg
------------------------------------
Volatge across resistor VR = iR = 0.0526 * 200 = 10.52 Volts
Volatge across inductor VL = iXL = 0.0526 * 123 = 6.46 Volts
Voltage across capacitor Vc = iXC = 0.0526 * 494 = 26 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.