You have a resistor of resistance 160 , an inductor of inductance 0.430 H , a ca
ID: 1520155 • Letter: Y
Question
You have a resistor of resistance 160 , an inductor of inductance 0.430 H , a capacitor of capacitance 6.50 F and a voltage source that has a voltage amplitude of 31.0 V and an angular frequency of 220 rad/s . The resistor, inductor, capacitor, and voltage source are connected to form an L-R-C series circuit.
Part A
What is the impedance of the circuit?
Z=______________
Part B
What is the current amplitude?
I=_______________A
Part C
What is the phase angle of the source voltage with respect to the current?
=________________
Part F
What is the voltage amplitude across the inductor?
vL =_____________V
Part G
What is the voltage amplitudes across the capacitor?
vC=______________V
vL =_____________V
Part G
What is the voltage amplitudes across the capacitor?
vC=______________V
Explanation / Answer
R = 160
XL = L = 220*0.43 = 94.6
XC = 1/C = 1/(220*6.5*10^-6) = 699.3
X = |(XL - XC)| = 604.7
Z = sqr(R^2+X^2) = 625.5
I = V/Z = 31/625.5 = 4.95*10^-2 A
current leads voltage
phase angle = arctan(X/R) = 75.18 degrees
Vr = I*R = 4.95*10^-2 A * 160 = 7.93 V
Vl = I*XL = 4.7 V
Vc = I*XC = 34.66 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.