A 65.5 kg astronaut is doing a repair in space on the orbiting space station. Sh
ID: 1378558 • Letter: A
Question
A 65.5 kg astronaut is doing a repair in space on the orbiting space station. She throws a 2.35 kg tool away from her at 3.60 m/s relative to the space station. With what velocity will she begin to move? (a) She will not begin to move. (b) She will move 0.129 m/s toward the direction in which she threw the tool. (c) She will move 0.129 m/s away from the direction in which she threw the tool. (d) She will move 3.60 m/s toward the direction in which she threw the tool. (e) She will move 3.60 m/s away from the direction in which she threw the tool. (f) None of the above are correct within 2%.
Explanation / Answer
V_wrench = 3.60 m/s
M_wrench = 2.35 kg
====
V_astro = x
M_astro = 65.5
2.35 * 3.60 = 65.5 * x
x = 0.129 m/s
(c) She will move 0.129 m/s away from the direction in which she threw the tool.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.