An energy-efficient refrigerator consumes energy at the rate of 280W when it\'s
ID: 1377092 • Letter: A
Question
An energy-efficient refrigerator consumes energy at the rate of 280W when it's actually running, but it's so well insulated that it runs only about one-sixth of the time. You pay for that efficiency up front: It costs $950 to buy the refrigerator. You can buy a conventional refrigerator for $700. However, it consumes 400W when running, and it runs one-fourth of the time. Calculate the total energy used by each refrigerator over a 10-year lifetime and then compare the total costs--purchase price plus energy cost--assuming electricity costs 10 cents per kilowatt-hour
Explanation / Answer
given that ::
energy efficient refrigerator consumed energy, E1 = 280 W
conventional refrigerator consumed energy, E2 = 400 W
cost of energy efficient refrigerator = $ 950
cost of conventional refrigerator = $ 700
In one year, the energy efficient refrigerator runs for 365/6 = 60.833 days = 1460 hours. In 10 years, that's 14600 hours.
total energy used by energy efficient refrigerator is given as ::
Eefficient = (14600 hours)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.