An enclosed chamber with sound absorbing walls has a 2.0 m × 1.0 m opening for a
ID: 1489406 • Letter: A
Question
An enclosed chamber with sound absorbing walls has a 2.0 m × 1.0 m opening for an outside window. A loudspeaker is located outdoors, 10 m away and facing the window. The intensity level of the sound entering the window space from the loudspeaker is 55 dB. Assume the acoustic output of the loudspeaker is uniform in all directions and that acoustic energy incident upon the ground is completely absorbed and therefore is not reflected into the window. The threshold of hearing is 1.0 × 10-12 W/m2. The acoustic power output of the loudspeaker is closest to
A. 7.9×103 W. B. 4.0×103 W. C. 4.0×104 W. D. 2.0×103 W. E. 7.9×104 W.Explanation / Answer
SOLUTION-The intensity level is given as
= 10 dB log (I / Io )
Given = 55 dB and Io = 1x10^-12 W/m^2 ( constant)
on substiution
55 dB = 10 dB log ( I / 1x10^-12)
4.1 = log ( I / 1x10^-12 )
I = (1x10^-12 ) antilog (4.1 )
= 1.2589x10^-8 W/m^2
The intensity output is
P = IA
= (1.2589x10^-8)(4 R^2 )
here R = 10m , on substitution
P = (1.2589x10^-8)( 4 )(78)^2
= 0.0002
OPTION D. 2.0×103 W IS CORRECT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.