An energy-efficient refrigerator consumes energy at the rate of 280 W when it\'s
ID: 77173 • Letter: A
Question
An energy-efficient refrigerator consumes energy at the rate of 280 W when it's actually running, but it's so well insulated that it runs only about one-sixth of the time. You pay for that efficiency up front: It costs $950 to buy the refrigerator. You can buy a conventional refrigerator for $700. However, it ocnsumes 400 W when running, andit runs one-fourth of the time. Calculate the total energy used by each refrigerator over a 10-year life-time and then compare the total costs-purchase price plus energy cost-assuming electricity costs 10 cents per kilowatt-hour.Explanation / Answer
Energy efficient refrigerator work (h/6) per day = 4hr conventional refrigerator work (h/4) per day = 6hr Energy efficient refrigerator: total energy consumed in 10 yr = 280 x 4 x 365 x 10 =4088 kwh total cost (purchase + electricity consume)= $950 + 4088 x 10 cent =$1358.8 Conventional refrigerator: total energy consumed in 10 yr= 400 x 6 x 365 x10 =8760 kwh total cost (purchase + electricity consume)= $700 + 8760 x 10 cent =$1576 we have profit of $217.8 in 10 yr by using energy efficient refrigerator .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.