Suppose a 2.50 N force can rupture an eardrum having an area of 1.29 cm2. (a) Ca
ID: 1375744 • Letter: S
Question
Suppose a 2.50 N force can rupture an eardrum having an area of 1.29 cm2.
(a) Calculate the maximum tolerable gauge pressure inside the eardrum (in the middle ear) in N/m2. (Pressures in the middle ear may rise when an infection causes a fluid buildup. Use 13.6 ? 103 kg/m3 as the density of mercury.)
________N/m2
Convert this value to mm Hg.
__________mm Hg
(b) At what depth in fresh water would this person's eardrum rupture, assuming the gauge pressure in the middle ear is zero? __________m
show work
Explanation / Answer
Part A)
Pressure = F/A
P = (2.5)/(1.29 X 10-4)
P = 1.94 X 104 Pa
In mm of Hg, that is...
(1.94 X 104) X (7.501 X 10-3 mm Hg per Pa) = 145.4 mm Hg
Part B)
P = pgh
1.94 X 104 = 1000(9.8)(h)
h = 1.98 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.