Suppose a 2.60 N force can rupture an eardrum having an area of 1.00 cm 2 .(a) C
ID: 2262280 • Letter: S
Question
Suppose a 2.60 N force can rupture an eardrum having an area of 1.00 cm2.(a) Calculate the maximum tolerable gauge pressure inside the eardrum (in the middle ear) in N/m2 and convert it to mm Hg. (Pressures in the middle ear may rise when an infection causes a fluid buildup.)
N/m2
Hg
Explanation / Answer
maximum tolerable gauge pressure = 2.6/1*10^(-4) = 2.6 * 10^(4) N/m^2 10^5 N/m^2 = 1 atm = 760 mm therefore 2.6 * 10^4 N/m^2 = 197.6 mm Hg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.