Suppose a 1800 kg elephant is charging a hunter at a speed of 6.5 m/s. 1) Calcul
ID: 2037768 • Letter: S
Question
Suppose a 1800 kg elephant is charging a hunter at a speed of 6.5 m/s.
1) Calculate the momentum of the elephant, in kilograms meters per secon?.
2) How many times larger is the elephant's momentum that the momentum of a 0.0315kg tranquilizer dart fired at a speed of 395 m/s?
3) What is the momentum, in kilograms meters per second, of the 85kg hunter running at 5.55 m/s after missing the elephant?
Please show all work for I am very confused about how to do these types of problems. Thank you in advance for your help.
Explanation / Answer
Momentum is given by:
P = mass*Velocity
P = m*V
Part A
m = mass of elephant = 1800 kg
v = speed of elephent = 6.5 m/sec
Momentum, Pe = 1800*6.5 = 11700 kg-m/sec
Part B
Momentum of dart will be
Pd = Md*Vd = 0.0315*395 = 12.44 kg-m/sec
Pe/Pd = 11700/12.44 = 940.5 times larger
Part C
Momentum of hunter
Ph = Mh*Vh
Ph = 85 kg*5.55 m/sec = 471.75 kg-m/sec
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.