A hula hoop (modeled as a thin-walled hollow cylinder) is rolling on a horizonta
ID: 1375094 • Letter: A
Question
A hula hoop (modeled as a thin-walled hollow cylinder) is rolling on a horizontal surface at speed 2.8 m/s when it reaches a 25 incline. The hula hoop rolls without slipping on the incline.
How long will it take for the hula hoop to roll up the incline and then come back down to the bottom?
(include units with answer)
Explanation / Answer
Note that
Torque = I(alpha)
-->alpha = Torque / I
Here, the torque is
Torque = M g R sin 25
Also,for a hoop,
I = M R^2
Thus,
alpha = g sin 25 / R
As
vo = 2.8 m/s
wo = vo/R
Then
wf = wo + alpha*t
as alpha is negative as it goes up,. alpha = -g sin 25 /R, and wf = 0 at the top, solving for t,
t = 0.676 s, moving up
as moving down takes the same time,
t total = 2t = 1.35 s [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.