The question with a diagram is in the picture. Ignore the writing Two people pus
ID: 1375067 • Letter: T
Question
The question with a diagram is in the picture.
Ignore the writing
Two people push on a box with a mass of 40.0 kg, shown here as viewed from above. Force F1 has a magnitude of 120.0 N and a direction of 34.0 degree as measured from the x axis. Force F2 has a magnitude that is unknown, and is directed an angle of - 20.0 degree from the x-axis, The box starts from rest and moves a distance of 50.0 meters along the x axis in 8.00 seconds. Find the magnitude of force f2 and also find the coefficient of kinetic friction between the box and the floor.Explanation / Answer
here ,
as the magnitude of net force in y-direction is zero
F1 * sin(34) - F2*sin(20) = 0
120 * sin(34) - F2 * sin(20) = 0
F2 = 196.2 N
the magnitude of force F2 is 196.2 N
Now, Using second equation of motion ,
d = 0.5at^2
50 = 0.5 * a*8^2
a = 1.56 m/s^2
Now, using second law of motion ,
ma = F1*cos(34) + F2*cos(20) - f
40 * 1.56 = 120 * cos(34) + 196.2 * cos(20) - f
f = 221.35 N
as f = uk*mg
221.35 = uk*40*9.8
uk = 0.565
the kinetic coefficent of kinetic friction is 0.565
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.