The figure below is an overhead view of a thin uniform rod of length L0.6 m and
ID: 1374804 • Letter: T
Question
The figure below is an overhead view of a thin uniform rod of length L0.6 m and mass M=15 kg and traveling horizontally at 60.0 rad/s counterclockwise about and axis through its center. A particle of mass m=5 kg and traveling horiontally at speed 30 m/s hits the rod and sticks. The particle's pathh is perpendicular to the rod at the instant of the hit, at a distance d from the rod's center. At what value of d are rod and particle stationry after the hit? (The moment of inertia of a uniform thin rod through the centr is I=(ML^2)/2)
The figure below is an overhead view of a thin uniform rod of length L0.6 m and mass M=15 kg and traveling horizontally at 60.0 rad/s counterclockwise about and axis through its center. A particle of mass m=5 kg and traveling horiontally at speed 30 m/s hits the rod and sticks. The particle's pathh is perpendicular to the rod at the instant of the hit, at a distance d from the rod's center. At what value of d are rod and particle stationry after the hit? (The moment of inertia of a uniform thin rod through the centr is I=(ML^2)/2)Explanation / Answer
moment of inertia of rod = Irod = Mrod L2 /12 = (15) (0.6)2 /12 = 0.45 kg m2
angular velocity of rod = Wrod = 60 rad/s
Angular momentum of rod = Lrod = Irod Wrod= (0.45) (60) = 27 anticlockwise direction.
mass of particle = Mparticle = 5 kg
linear speed of particle = Vparticle = 30 m/s
distance from axis of rotation = r = d
angular momentum of particle, Lparticle = Mpartcile Vparticle r = 5 x 30 x d = 150 d anticlockwise direction
initial Total angular momentum, Linitial= Lrod + Lparticle = 27 + (-150d)
final total angular momentum =Lfinal = 0
Using conservation of angular momentum ::
Linitial = Lfinal
27 + (-150d) = 0
d = 27/150
d = 0.18 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.