The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc
ID: 2032395 • Letter: T
Question
The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is I1 = 1.10 A out of the page and the current in the outer conductor is I2 = 3.14 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm, answer the following.
(a) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a.
(b) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b.
Explanation / Answer
a) at point a,
B = mue*I1/(2*pi*d)
= 4*pi*10^-7*1.1/(2*pi*1*10^-3)
= 2.2*10^-4 T
= 220 micro T
direction : upward
b) at point b,
Bnet = B2 - B1
= mue*I2/(2*pi*3*d) - mue*I1/(2*pi*3*d)
= mue*(I2-I1)/(2*pi*3*d)
= 4*pi*10^-7*(3.14 - 1.1)/(2*pi*3*1*10^-3)
= 1.36*10^-4 T
= 136 micro T
direction : downward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.