1.When light leaves air and enters water, it? the normal line. a.Gets perpendicu
ID: 1373760 • Letter: 1
Question
1.When light leaves air and enters water, it? the normal line.
a.Gets perpendicular to
b.gets parallel to
c.bends away from
d.bends toward
2.An object is located 30cm from a converging lens. The focal length of the lens is 20cm. What is the distance between the image formed and the lens?
3.When you plot 1/Do as a function of 1/Di for a converging lens, the Y-intercept of the best fit line turns out to be 0.042(cm-1) . What is the focal length of the converging lens? I think the answer is 23.8
4.Speed of light in a transparent medium is 2.5x108m/s. What is the index of refraction for this medium?
c=3x108m/s I think the answer is .83
Explanation / Answer
1) bends towars the normal when light enters from air to water
2) 1/f = 1/do + 1/di
1/20 = 1/30 + 1/di
di = 60 cm
3) 1/do is a function od i/di
1/do is on Y axis
so Y intercept = 1/do = 0.042
as the above value is Y intercept that means the vlaue of i/di at that point is zero
1/f = 1/do + 1/di
1/f = 0.042 +0
f = 23.8 cm
4) frequency remains same
speed inversly propotional to refractive index
spreed of light in air = 3x10^8 m/s
n1/n2 = v2/v1
n1/1 = 3x10^8/2.5x10^8
n1 = 1.2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.