Light of wavelength 600 nm falls on a single slit of unknown width at normal inc
ID: 1373025 • Letter: L
Question
Light of wavelength 600 nm falls on a single slit of unknown width at normal incidence. In a pattern formed on viewing screen 2.3 m away from the slit, the dark spots nearest the central bright spot are 4.00 cm away from each other. (a) Find the width of the slit. (b) If the electric field at the center of the pattern oscillates with amplitude 30 V/m, find the intensity of the light at the center of the pattern, and halfway from the center of the pattern to the m = 1 dark spot.
NOTE: the answer to part a is 6.9X10^-5 meters and part b is 1.19 W/m2 and 0.48 W/m2. I need the processes. I will award 600 points for this problem
Explanation / Answer
a)
Given width of two fringes, 2*y = 0.04 m
y = 0.02 m
we know, fringe width, y = lamda*R/d
d = lamda*R/y
= 600*10^-9*2.3/0.02
= 6.9*10^-5 m
b)
Io = E^2(2*mue*C)
= 30^2/(2*4*pi*10^-7*3*10^8)
= 1.193 W/m^2
c) sorry i am unable to get the answer for part C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.