Light is incident on a slab of glass, n = 1.45, as in the picture. The incident
ID: 1464950 • Letter: L
Question
Light is incident on a slab of glass, n = 1.45, as in the picture. The incident ray makes an angle of 26 degrees with the normal to the surface, and the glass is 5.00cm thick
a. what angle does the refracted ray make with the normal to the surface inside the glass?
b. that angle does the emerging ray make with the normal to the surface on the right side of the picture?
c. what is the speed of light in the glass?
d. what vertical distance would the unrefracted light, dotted line, have traveled from the left edge of the glass to the right edge?
e. what vertical distance does the refracted light, red line, travel from the left edge of the glass to the right?
f. the emerging ray is parallal to, but displaced from, what the straight line light would have done if the glass weren't there. what is the perpendicular distance between these two beams labled with the double headed arrow, by how much did the glass shift the light?
Explanation / Answer
a. Acording to Snell's law of refraction,
n1 sin 1= n2 sin 2
1* sin(26)=1.45 *sin(2)
sin2= sin 26/1.45;
2=17.58.
b.angle of the emerging ray make with the normal to the surface on the right side of the picture is the same of incident ray
1=26.
d. vertical distance (x) trvelled by unrefracted light,
There's tringle of with angle 1, heingh t,
tan 1 = x/t
x = t tan(1) = 2.43 cm.
e. vertical distance (y)travlled by refracted light
y = t tan((1) = 1.51 cm
f.
Lateral shift,
L = t * sin(1- 2) / cos2
L = 5 * sin (26-17.58)/ cos917.58
=.768 cm.
c. Speed of light in glass.
= C/ n = 3* 108 /1.45
=2.07* 108 m/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.