Light is incident on an equilateral crown glass prism at a theta_1 = 39.0 degree
ID: 1570758 • Letter: L
Question
Light is incident on an equilateral crown glass prism at a theta_1 = 39.0 degree angle to one face. Calculate the angle at which light emerges from the opposite face. Assume that n = 1.52. degree (with respect to the normal) (a) An object 33.9 cm in front of a certain lens is imaged 8.25 cm in front of that lens (on the same side as the object). What type of lens is this, and what is its focal length? lens type focal length cm Is the image real or virtual? virtual real (b) If the image were located, instead 41.7 cm in front of the lens, what type of lens would it be and what focal length would it have? lens type focal length cmExplanation / Answer
7 ) Allowed to answer only 1 question at a time According to the chegg guidelines.
Theta (2) = sin ^-1 ( sin 39 / 1.52 ) = 24.4580 deg
Theta (3) = 60.0 deg - 24.4580 deg = 35.54196 deg
Now we solve for the value of Theta (4) = sin ^-1 ( 1.52 * 35.54196 ) = 62.0766315 deg =======ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.