a circular coil of diameter 15 cm with 35 turns is in a .15 Tesla field A.find t
ID: 1372855 • Letter: A
Question
a circular coil of diameter 15 cm with 35 turns is in a .15 Tesla field A.find the total flux through the coil when the field is perpendicular to the coil plane. B.if the coil is rotated in 10. Ms so its plane is parallel to the field find the average induced emf. a circular coil of diameter 15 cm with 35 turns is in a .15 Tesla field A.find the total flux through the coil when the field is perpendicular to the coil plane. B.if the coil is rotated in 10. Ms so its plane is parallel to the field find the average induced emf. A.find the total flux through the coil when the field is perpendicular to the coil plane. B.if the coil is rotated in 10. Ms so its plane is parallel to the field find the average induced emf.Explanation / Answer
a.
The magnetic flux can be calculated as follows:
Flux = NAB = N*pi*r2*B = 35*pi*[0.15/2]2*0.15 = 0.09277 T.m2 = 0.093 T.m2
b.
The average induced emf can be calculated as follows:
Emf = flux/timke interval = 0.093 / 10x10-3 s = 9.277 V = 9.3 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.