a car with a mass of 1200kg is moving around a curve with a radius of 40 Chapter
ID: 1875410 • Letter: A
Question
a car with a mass of 1200kg is moving around a curve with a radius of 40 Chapter 5 Circular motion, the planets and gravity .A ball is traveling at a constant speed of 5 m/s in a circle with a radius of 0.8 m What is the centripetal acceleration of the ball? What's its direction 2 A car with a mass of 1200 kg is moving around a curve with a radius of 40 m at a constant speed of 20 m/s a) What is the centripetal acceleration of the car? b) What is the magnitude of the force required to produce this centripetal acceleration? Two 100-kg persons are separated by a distance of 1 m. using Newton's law of gravitation, find the magnitude of the attractive gravitational force exerted by one person to the other 4 Two masses are attracted by a gravitational force of 0.36 N. What will the force of attraction be if the distance between the two masses is tripled? s Does an astronaut have the same weight irn different planets? Explain whyExplanation / Answer
1) centreiptal acceleration, a = v^2/r
= 5^2/0.8
= 31.3 m/s^2
2)
a) a = v^2/r
= 20^2/40
= 10 m/s^2
b) F = m*a
= 1200*10
= 12000 N
3) F = G*m^2/r^2
= 6.67*10^-11*100^2/1^2
= 6.67*10^-7 N
4) If distance is trippled
Force becomes 1/9 times
so, F' = F/9
= 0.36/9
= 0.04 N
5) No.
weight = m*g
g is not constant on every planet. so, weight of austronaut changes from planet to planet.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.