a calorimeter contains 33.0mL of water at 13.0 Celcius. when 2.50 g of X ( a sub
ID: 796325 • Letter: A
Question
a calorimeter contains 33.0mL of water at 13.0 Celcius. when 2.50 g of X ( a substance with a molar mass of 82.0g/mol) is added, it dissolves via the reaction
X(s)+H2O(L)--->X(aq)
and the temperature of the solution increases to 26.5 Celcius. Calculate the enthalpy change, DELTA H, for this reaction per mole of X
Assume that the specific heat of the resulting solution is equal to that of water [4.18 J/(g * C)], that density of water is 1.00 g/mL and that no heat is lost to the calorimeter itself, nor to the surroundings.
Explanation / Answer
Mass of water = volume x density
= 33.0 x 1.00 = 33.0 g
Mass of solution = mass of water + mass of X
= 33.0 + 2.50 = 35.5 g
Heat released = mass x specific heat x temperature change of solution
= 35.5 x 4.18 x (26.5 - 13.0) = 2003 J
Moles of X = mass/molar mass of X
= 2.50/82.0 = 0.03049 mol
Delta H = -heat released/moles of X
= -2003/0.03049
= -6.57 x 10^4 J/mol = -65.7 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.