A 28.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On top of this block is r
ID: 1367828 • Letter: A
Question
A 28.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On top of this block is resting a 12.0-kg block, to which a horizontal spring is attached, as the drawing illustrates. The spring constant of the spring is 325 N/m. The coefficient of kinetic friction between the lower block and the table is 0.430, and the coefficient of static friction between the two blocks is 0.790. A horizontal force is applied to the lower block as shown. This force is increasing in such a way as to keep the blocks moving at a constant speed. Determine the amount by which the spring is compressed at the point where the upper block begins to slip on the lower block.
Explanation / Answer
since the blocks are movinf at constant speed net force = 0
so,
so, upper block will start slipping after spring forces surpasses the frictional force
kx = 0.790 * 12 * 9.8
325 * x = 0.790 * 12 * 9.8
x = 0.286 m
the amount by which the spring is compressed at the point where the upper block begins to slip on the lower block = 0.286 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.