A One-Dimensional Inelastic Collision Part A Block 1, of mass m 3.90 kg, moves a
ID: 1366859 • Letter: A
Question
A One-Dimensional Inelastic Collision Part A Block 1, of mass m 3.90 kg, moves along a frictionless air track with speed vi15.0 m/s. It collides with block 2, of mass m2 57.0 kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1) Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system Express your answer numerically Pi m/s Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part B Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system Express your answer numerically Figure 1 Uf m/s Before collision: Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part C What is the change K = Kinal-Kinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision? After collision: Express your answer numerically in joules.Explanation / Answer
conservation of momentum
initial momentum = final momentum
m1u1 +m2u2 = m1v1 +m2v2
m1u1 + m2u2 = (m1+m2)v
part A) initial momentum = 3.90 *15 = 58.5 kg m/s
3.90 *15 + 57*0 = (3.9 +57)v
part b) final velocity v = m1u1 + m2u2 /(m1+m2)
= 3.90 *15 + 57*0 /(3.9 +57)
= 0.960 m/s
part c)
initial kinetic energy 1/2 m1u1^2 = 1/2 *3.9*225=438.75 J
final kinetic energy of the system = 1/2 (m1+m2) v^2
= 1/2*(60.9)*0.960^2
= 28.06 J
change in kinetic energy = 28.06 - 438.75 = -410.69 J
RELATION BETWEEN MOMENTUM AND KINETIC ENERGY
K.E = P^2/2M
P = sqrt(2*K.E*M)
BOTH HAVING SMAE K.E then the ratio of their momentum is
p_c/ P_b = sqrt(m_c/m_b)
= sqrt(4.4*10^-2/0.144)
= 0.5527
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.