The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 76 turns
ID: 1365914 • Letter: T
Question
The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 76 turns of wire and dimensions 2.50 cm by 4.00 cm. The rotor rotates in a uniform magnetic field of 0.800 T. When the plane of the rotor is perpendicular to the direction of the magnetic field, it carries a current of 5.3 mA. In this orientation, the magnetic moment of the rotor is directed opposite the magnetic field. The rotor then turns through one-half revolution. This process is repeated to cause the rotor to turn steadily at 3600 rev/min.
Explanation / Answer
t = NIAB * sin theta
for maximum theta = 90 degree
tmax = N*I*A*B
N = 76 turns
A = (0.025 x 0.04)
tmax = 3.2 x 10^-4 N-m
part b )
Pmax = tmax * w
w = 3600 rev/min = 3600 * 2pi rad/ 60 s
Pmax = 0.1206 W
part c ) in one half revolution
W = Umax - Umin
U = -mu*Bcostheta
Umax = -mu*Bcos180
Umin = -mu*Bcos0
W = 2muB
mu = magnetic dipole moment = NIA
W = 2*N*I*A*B
W = 2 * 76 * 5.3 x 10^-3 * 0.800
W = 6.44 x 10^-4
in full W = 2W = 1.28 x 10^-3 J
part d )
Pavg = W/t
t = 1/60s
Pavg = 1.28 x 10^-3 / (1/60)
Pavg = 0.07728 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.