The equation for the standard atmosphere between sea level and 11 km above the e
ID: 1365639 • Letter: T
Question
The equation for the standard atmosphere between sea level and 11 km above the earth's surface can be given by: Patm = 760(1 - 0.022558z)^5.2559, where patm is the barometric pressure in millimeters of mercury, and is the altitude above mean sea level in kilometers. A given person has 15 g Hgb per 100 mL blood and a partial pressure of alveolar CO_2 of 33 mmHg. Based on the hemoglobin saturation curve shown below, how much hemoglobin would a comparable person need to have the same amount of oxygen in his/her blood at 14.000 ft above mean sea level. Assume the person at the higher altitude has a partial pressure of alveolar carbon dioxide of 15 mmHg.Explanation / Answer
P1V1 = P2V2
(33)(100 ml) = (P1 +15) (V2)
(33)(100) = (33+15) (V2)
3300 = 48 V2
V2 = 3300/48
V = 68.75ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.