How much more or less energy (expressed as a ratio not a difference) does a blac
ID: 1364240 • Letter: H
Question
How much more or less energy (expressed as a ratio not a difference) does a blackbody with T=20000 K emit than a blackbody with T=5000 K? Use Wien's displacement law to determine the peak wavelength of the spectrum emitted by each blackbody if the spectra is given by Bx Express your answer in nm. Use Wien's displacement law to determine the peak wavelength of the spectrum emitted by each blackbody if the spectrum is given by B. Express your answer in nm. In the case where the blackbody spectrum is given by Wien's displacement law is given by: v max/T=5. 88 Times 10^10 HzK^-1Explanation / Answer
4 a ) Energy emitted=epsilon*sigma*T4
= epsilon*sigma*(T1/T2)4
here epsilon is the emissivity of the body emitting radiation, its value is 5.67*10-8 Wm-2K-4
sigma is the stefan Boltzmann constant, its value is 1 for blackbody
Energy=5.67*10-8 Wm-2K-4 *1*(20000/5000)4
=1451.52 Wm-2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.