How much heat is evolved upon the complete oxidation of 5 g of aluminum at 25 de
ID: 1073683 • Letter: H
Question
How much heat is evolved upon the complete oxidation of 5 g of aluminum at 25 degree C and 1 atm pressure? Delta H^o_f for Al_2O_3 is - 1676 kJ/mol.) 4Al(s) + 3O_2(g) rightarrow 2Al_2O_3(s) 637.5 kJ 159.3 kJ 79.69 kJ 318.7 kJ 8.601 x 10^3 kJ the reaction of iron with hydrochloric acid is represented by the following thermochemical equation If. in a particular experiment, 3.66 kJ of heat was released at constant pressure, what volume of H_2(g), measured al STP, was produced? (R = 0 0821 L middot atm/(K middot mol)) 1 01 L 5.38 x 10^2L 5.88 x 10^2L 22 4 L 0.933 LExplanation / Answer
35)
Ans- Option(b)
molecular wt of Al is 26.98 g/mol
hence no. of moles of aluminium reacted = 5/26.98 = 0.19 mol
For every aluminium reacted, theere is half aluminium oxide prodeuced.
hence aluminium oxide produced = 0.19/2 = 0.095 mol
heat of reaction = No. of moles of Al2O3 formed * Hf
= 0.095 * 1676
= 159.22 kJ
36)
Ans- Option (d)
Let us assume the reaction of iron with hydrochloric acid produces 1 mol of H2 gas whcih produces -87.9 kJ energy.
Now at particular experiment, if 3.66 kJ heat is released at STP, then no. of moles of H2 gas produced = 3.66/87.9 = 0.0416 mols
Now by ideal gas law at STP,
P = 1 atm
T= 273 K
R = 0.0821 L-atm/K-mol
n = 0.0416
V = n*R*T/P
= 0.0416 * 0.0821 * 273 / 1
= 0.933 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.