How much energy is required to decompose 765 g of PCI_3, according to the reacti
ID: 926751 • Letter: H
Question
How much energy is required to decompose 765 g of PCI_3, according to the reaction below? The molar mass of PCI3 is 137.32 g/mol and may be useful. Use the standard reaction enthalpies given below to determine DeltaHdegree_rXn for the following reaction: At constant pressure, the combustion of 15.00 g of C_2H_6(g) releases 777.0 kJ of heat. What is DeltaH for the reaction given below? 2 C_2H_6(g) + 7O_2(g) rightarrow 4 CO_2(g) + 6 H_2O(1) Which of the following visible colors of light has the highest frequency? For n = 3, what are the possible sublevels? Describe the shape of a p orbital. A) spherical B) dumbbell shaped C) three balls D) four balls E) eight ballsExplanation / Answer
1. Energy required.
765gPCl3 *(1mol PCl3/137.32 g ) *(1207kJ/4molPCl3)= 1681.027 kJ
2. Rewrite the RXNs
([PCl3 + Cl2 -> PCl5] H = -157KJ)*4
P4 + 6Cl2 -> 4PCl3 H = -1207KJ
P4 + 10 Cl2 -> 4 PCl5 H = -1835KJ
4. Blue
we can gladly help you with the other questions but you should post them again.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.