Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tennis player hits a forehand. The angular displacement of the racquet is 75 d

ID: 1363161 • Letter: A

Question

A tennis player hits a forehand. The angular displacement of the racquet is 75 degree from the end of the backswing to contact with the ball. The radius of the swing was 0.70m. What was the linear distance of the racquet? If the angular velocity of the racquet was 500 degree /s. w hat was the tangential linear velocity of the racquet at contact with the ball? If the player decided to use a longer racquet, making the radius of the swing 0.85m, what is the new tangential linear velocity of the racquet at contact with the ball (assume that the angular velocity of the racquet is still 500 degree /s)?

Explanation / Answer

relation between linear and angular dispalcement is given by

S = r theta


1 deg = 0.0174 rad

S = 75 * 0.7 * 0.0174

S = 0.913 m

------------

v = R w

v = 0.7 * 500* 0.0174

v = 6.09 m/s


--------------------------------

V = 0.85 * 500* 0.0174

V = 7.4 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote