A 170 resistor, a 0.150 F capacitor, and a 250mH inductor are connected in serie
ID: 1360042 • Letter: A
Question
A 170 resistor, a 0.150 F capacitor, and a 250mH inductor are connected in series to a voltage source with amplitude 240 V .
A) What is the resonance angular frequency?
B) What is the maximum current in the resistor at resonance?
C) What is the maximum voltage across the capacitor at resonance?
D) What is the maximum voltage across the inductor at resonance?
E) What is the maximum energy stored in the capacitor at resonance?
F) What is the maximum energy stored in the inductor at resonance?
Please explain your answers clearly! Thank you!!
Explanation / Answer
A) w = 1/sqrt(L*C) = 1/sqrt(0.25*0.15*10^-6) = 5164 rad/s
B) Imax = V/R= 240/170 = 1.41 A
C) Vmax,c = Imax*(1/*wC) = 1.41*1/(5164*0.15*10^-6) = 1820 V
D) Vmax,L = Imax*wL = 1.41*5164*0.25 = 1820 V
E) Umax,c = 0.5*C*Vmax,c^2 = 0.5*0.15*10^-6*1820*1820= 0.248 J
F) Umax,L = 0.5*L*imax^2 = 0.5*0.25*1.41*1.41 = 0.248 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.