A plumb bob (a mass m hanging on a string) is deflected from the vertical by an
ID: 1360016 • Letter: A
Question
A plumb bob (a mass m hanging on a string) is deflected from the vertical by an angle ? due to a massive mountain nearby
Part A)
Find an approximate formula for ? in terms of the mass of the mountain, mM, the distance to its center, DM, and the radius and mass of the Earth.
Part B)
Make a rough estimate of the mass of mountain, assuming it has the shape of a cone 3500 m high and base of diameter 3000 m . Assume its mass per unit volume is 3000 kg per m3.
Part C)
Estimate the angle ? of the plumb bob if it is 4.5 km from the center of mountain.
Figure 1 of 1 DM mgExplanation / Answer
a) in horizontal,
Tsin@ = Fm
Fm = GMm * m / Dm^2
Tsin@ = GMm * m / Dm^2
in vertical,
Tcos@ = mg
mg = GMe*m / Re^2
Tsin@ / Tcos@ = Mm* Re^2 / Me*Dm^2
@ = tan^-1 [ Mm * Re^2 / Me * Dm^2 ]
b)
volume = pi r^2 h /3 = pi x 1500^2 x 3500 = 8.25 x 10^9 m^3
mass = volume x density
= 3000 x 8.25 x 10^9
= 2.47 x 10^13 kg
c) Mm * Re^2 / Me * Dm^2
= (2.47 x 10^13 x (6371 x 10^3)^2) / (5.972 x 10^24 x (4.5 x 10^3)^2)
= 8.29 x 10^-6
angle = tan-1(8.29x 10
^-6) = 4.75 x 10^-4 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.