A playground is on the flat roof of a city school, 6.4 m above the street below
ID: 1417574 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, 6.4 m above the street below (see figure). The vertical wall of the building is h = 7.90 m high, to form a 1.5-m-high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of = 53.0° above the horizontal at a point d = 24.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.20 s to reach a point vertically above the wall. (a) Find the speed at which the ball was launched. m/s (b) Find the vertical distance by which the ball clears the wall. m (c) Find the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands. m
Explanation / Answer
a) suppose intial velocity is u then
horizontal vleocity. ux = u cos53
it travels 24 m in 2.20 s horizontally.
24 = ( u cos53) (2.20)
u = 18.13 m/s
b) vertical height at this time,
y= uy * t + ay ^ t^2 /2
y = (18.13 sin53 2.20) + (-9.81 x 2.2^2 / 2)
y = 8.11m
height at which ball clears wall, h = 8.11 - 7.90 = 0.21 m
c) ball landa at height 6.4m from ground.
6.4 = (18.13sin53)t - 9.81t^2 /2
4.905 t^2 - 14.48t + 6.4 = 0
t = 2.50 sec
horizontal distance traveled by ball = ux * t
= 18.13 cos53 * 2.50 = 27.28 m
distane form wall = 27.28 - 24 = 3.28 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.